niedziela, 13 grudnia 2009

Bal w operzeXV OKP im. Jacka Bierezina, Łódź 12.12. 09 r. (Poleski Ośrodek Sztuki)Autor: Piotr Gajda

Ech, Bierezin, Bierezin – kto tam nie był, nigdy nie uwierzy…Dlatego „gnałem” z Torunia, żeby choć na kilka godzin „wpaść” w jego atmosferę jak w chmurę mgły. Niepowtarzalna „konferansjerka” Andrzeja i Zdzisława, możliwość spotkania znajomych poetów z całej Polski, bliskość bufetu generująca atmosferę duszną jak w amazońskiej dżungli – wszystko to razem powoduje, że jest to najbardziej „freakowy” festiwal współczesnej poezji w Polsce (tegoroczna edycja zasłynie z tego, że tuż po północy skończył się zapas alkoholu w bufecie, co wydawało się niemożliwe oraz z tego, że poznaliśmy jej werdykt gdzieś tak około 2 w nocy).

A wszystko to wciąż spina szarfa z napisem „love and peace”, „V” dla poezji (z uniesionych do góry palców). Zarazem to wciąż jeden z najważniejszych konkursów w Polsce i niech nie podnoszą głosu oponenci, że co roku obywa się bez goździków i okolicznościowych dyplomów. Kwiaty zwiędną a anegdoty pozostaną.

Znane są już wyniki XV, jubileuszowego OKP im. Jacka Bierezina. Ukazały się wreszcie książki Joanny Lech i Magdy Gałkowskiej. To pewne, że wkrótce ukaże się też książka tegorocznego laureata, Przemka Witkowskiego. Znamy też nazwiska wszystkich nominowanych, z których część wyda swoje debiutanckie tomiki nie oglądając się na kolejną edycję, a część ponownie weźmie w niej udział. Ziemia obróci się 365 razy i jeśli tylko Andrzejowi Strąkowi i Zdzisławowi Jaskule sił wystarczy, znów kolejny poeta (ka) namaszczony (na) imieniem Jacka Bierezina otrzyma swoją szansę, nurzając się „w oparach lepszych fajek, w oparach wódki” jak „w przestworze oceanu”.

Śmiem twierdzić, że patron konkursu doskonale by to rozumiał…

Na zdjęciach (od góry): Kościelniak i Jaskuła, publiczność, Baron, Melecki i Gajda, Witkowski, Będkowski, Siwczyk, Radziewicz, NOT, Murowaniecki, Bąk, Borzęcka, Nita, Bukowski, Sączek, Zbierska, Miniak i Kleszcz, Malek, Owczarek, Łęczuk, Dąbrowska, Herdyński, Sajkowski, Ljubka, Gałkowska, Lech, Gawinowie, Strąk i Jaskuła, Kuśmirek i Konstrat, Pasewicz, Maliszewski.

2 komentarze:

  1. bardzo się cieszę, iż Was spotkałam :) Krzysztof - pięknie recytujesz Pana Tadeusza :D Piotrze - byłeś dobrym duchem tego wieczoru :)i jakbyście mogli mi foty na mejla wysłać, to sie ucieszę jeszcze bardziej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. wyślemy, tylko daj nam trochę czasu :))))

    Piotr

    OdpowiedzUsuń