wtorek, 14 września 2010

Celan, Brodski, Starosielska...
Informacja nadesłana:

Program literacki Fesiwalu Łódź Czterech Kultur
Łódź, 15-18.09.2010 :

15 września 2010

Zdzisław Jaskuła poprowadzi dyskusję na temat Paula Celana.
W panelu wezmą udział: Ryszard Krynicki (poeta, tłumacz Celana), Krzysztof Czyżewski (redaktor pisma "Pogranicze") i Wojciech Ornat (dyrektor wydawnictwa Austeria).
Okazją do spotkania jest wydanie w Polsce książki Johna Felstinera "Paul Celan. Poeta. Ocalony. Żyd. "


Celan, syn rumuńskich Żydów, urodził się na Bukowiniew 1920 roku. Przeżył Holocaust, co wywarło dominujący wpływ na jego życie i poezję. W 1970 roku popełnił samobójstwo. Właściwie nazywał się Paul Antschel, ale jego nazwisko przybrało formę Anczel, co dało wreszcie anagram: Celan.
Jego twórczość wyrasta z wielu źródeł, początkowo bazowała na osiągnięciach ekspresjonizmu niemieckiego i francuskiego surrealizmu, jednak kluczowe okazały się dla niej przeżycia wojenne autora. Poeta wyznał kiedyś, że jego wiersze „rodziły się z rozpaczy”. Są w nich ślady zarówno obcowaniaz tradycjami chasydzkimi, z Biblią, jak i z lekturą takich poetów, jak Hölderlin, Rilke czy Trakl.

16 września 2010

Wieczór poświęcony Kseni Starosielskiej, tłumaczce polskiej literatury na rosyjski.
Rozmowę z Andrzejem Bartem i Wiesławem Myśliwskim poprowadzi Bronisław Maj.


17 września 2010

Znajomi Josifa Brodskiego z różnych etapów jego życia: Jerzy Illg (redaktor naczelny Wydawnictwa Znak), Barbara Toruńczyk (redaktor naczelny "Zeszytów Literackich") i prof. Zofia Ratajczak z Uniwersytetu Śląskiego będą wspominać rosyjskiego noblistę.


18 września 2010

Młodzi idą w miasto - pod takim hasłem Szymon Kloska z Instytutu Książki przedstawi czworo młodych polskich pisarzy: Przemysława Owczarka, Joannę Lech, Dominikę Ożarowską i Martę Syrwid.

Wszystkie spotkania odbędą się w Klubie Szafa (Łódź, ul. Rewolucji 1905 Roku 10). Początek od godz. 16:00.

1 komentarz:

  1. Celan, Brodski moi ulubieńcy, ech do Łodzi nie po drodze :(

    OdpowiedzUsuń