poniedziałek, 2 maja 2011

Nowa nagroda poetycka - OrfeuszJak podaje "Topos" z inicjatywy Wojciecha Kassa utworzona została Nagroda Poetycka im.K.I.Gałczyńskiego "Orfeusz".
Orfeusz stanie się zapewne alternatywną nagrodą wobec Silesiusa, Gdyni czy Nike - z całą pewnością przyczyni się do promocji dobrej poezji.
W wywiadzie udzielonym Eugeniuszowi Sobolowi, Wojciech Kass mówi, że zależy mu na promowaniu "dykcji lirycznej". Znany jest już skład jury nagrody: Tomasz Burek – krytyk literacki, historyk literatury, Urszula Kozioł – poetka, prozaiczka, redaktorka działu literackiego "Odry", laureatka tegorocznego Silesiusa za całokształt twóczości, Krzysztof Kuczkowski – poeta, redaktor naczelny "Toposu", Ewa Lipska – poetka, Jan Stolarczyk – redaktor, wydawca, współtwórca Wydawnictwa Dolnośląskiego.

W pierwszej jej edycji brane będą pod uwagę tomiki wydane w 2011 r. Regulamin przewiduje trzy etapy nagrody – wybór dwudziestu tomów nominowanych, wybór pięciu książek-finalistek i wreszcie – "Orfeusz". Nagroda przyznawana będzie w dwóch kategoriach: "Orfeusz" za najlepszy tom roku w Polsce i "Orfeusz Mazurski" za najlepszy tom poety z Warmii, Mazur i Suwalszczyzny. Nagrody ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W pierwszej kategorii wynosi ona 20 000 zł plus statuetka autorstwa Rafała Strumiłły, w kategorii drugiej 5000 zł plus statuetka. Gala przyznania nagród – lipiec 2012.


(k)

4 komentarze:

 1. no ciekaw jestem jak nie wiem co. możliwe, że to będzie od razu nagroda o wielkim znaczeniu i trochę przeczyści rynek

  OdpowiedzUsuń
 2. Albo też zostanie kolejną już (ktoś to liczy?) drugorzędną nagrodą poetycką, którą poeci będą mogli wpisać sobie w dłuuugie CV (czyt. skrzydełko na okładce tomiku).

  nie mówi się poeci, tylko laureaci

  OdpowiedzUsuń
 3. nie ma to jak umieszczać w jury ludzi starszego pokolenia, teraz to już nie ma na co liczyć, niestety, już silesius pokazuje co roku, co warte są takie nagrody - Silesiusa już dawno powinien dostać świetlicki np.

  OdpowiedzUsuń
 4. a jednak wczoraj, w programie TVP Kultura poświęconym Silesiusowi (transmisja o godz. 17.25)stwierdzono, że "to najważniejsza nagroda poetycka w Polsce", że jury "nagrodziło to, co w Polskiej poezji aktualnie najważniejsze i najbardziej wartościowe", i że "nominacje i nagrody pokazują, że jury starało się przyznać nagrody "nieoczywistym dykcjom". cytuję z pamięci, a więc być może nie całkiem dokładnie, ale sens tych wypowiedzi w miarę możliwości zachowałem. no cóż, nie ma takiego "werdyktu", który zadowalałby wszystkich. z drugiej jednak strony żadna z nagród poetyckich nie powinna być demonizowana. jury feruje wyroki/wyniki, a Pan Bóg frazy nosi :)))

  piotr

  OdpowiedzUsuń