poniedziałek, 11 stycznia 2010

Tomasz i mewyAutor: Piotr Gajda

Dzięki staraniom Stowarzyszenia Literacko Muzycznego „Ballada” i Piotra Bakala, prezesa tego Stowarzyszenia i zarazem dyrektora OPPA, ukazało się wydawnictwo książkowo-płytowe poświęcone zmarłemu 25 lat temu mieszkańcowi Tomaszowa Mazowieckiego Tomaszowi Opoce pt: „Pamiętam tamte mewy…”. W 25 rocznicę jego śmierci Stowarzyszenie Literacko Muzyczne "Ballada" zrealizowało projekt upamiętniający życie i twórczość tego przedwcześnie zmarłego, niezwykłego człowieka, przyjaciela, kolegi, wrażliwego intelektualisty, niezwykle uzdolnionego poety, kompozytora i pieśniarza. Chodziło nie tylko o to, by jego twórczość ocalić od zapomnienia, ale również zaproponować publiczności jej współczesne odczytanie.

Publikacja ma formę książki formatu A5, 96 stron, w twardej oprawie, z dołączoną płytą CD, na której znajdują się archiwalne nagrania Tomka i współczesne interpretacje jego piosenek, a w książce artykuły i wspomnienia o nim, wiersze i teksty piosenek z akordami gitarowymi oraz informacje na temat artystów, którzy wzięli udział w projekcie.

Od kilku lat nosiłem się z pomysłem upamiętnienia Tomka i jego twórczości specjalnym wydawnictwem, w którym znalazłyby się teksty piosenek i wiersze, a także archiwalne nagrania. Projekt nabrał rumieńców na początku tego roku, gdy włączyli się do niego zagraniczni przyjaciele Tomka – Johan Meijer i Clas Röhl. Następnie dzięki pomocy Adama „Yagi” Jarzyny projekt rozszerzył się o współczesne nagrania utworów Tomka zrealizowane specjalnie w tym celu przez wybitnych przedstawicieli polskiej piosenki żeglarskiej, jak: Waldemar Mieczkowski, Andrzej Korycki, EKT Gdynia, Banana Boat. Powstały też nowe piosenki do wierszy Tomka, skomponowane przez Waldemara Lewandowskiego w wykonaniu Romana Roczenia oraz Krzysztofa Jurkiewicza i Mariusza Kampera. w wykonaniu zespołu Słodki Całus od Buby. Swoją interpretację piosenki "Rozdroże", za którą Tomek otrzymał Główną Nagrodę OPPA 1983 podjął się opracować sopocki bard, Tomasz Olszewski. Oryginalną wersję najbardziej znanej piosenki Tomka - "Mewy" - nagrał jego holenderski przyjaciel, Johan Meijer. Ostatni, nigdzie nie wykonywany publicznie utwór Tomka - "Wilki" oraz piosenkę Wolfa Biermanna "Nie pozwól" zarejestrował z przyjacielską pomocą Jurka Filara i Piotra "Fajera" Iwańczuka piszący te słowa” – tyle o „Pamiętam tamte mewy…” mówi Piotr Bakal.

SLM „:Ballada”, to również producent koncertu będącego uroczystą premierą publikacji, który odbył się 27 listopada 2009 roku w Studiu Koncertowym polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w ramach OPPA 2009 – 27. Międzynarodowego Festiwalu Bardów. Koncert otworzył puszczony z płyty utwór „Mewy” w wykonaniu samego autora. Pierwszy na scenę wyszedł Roman Roczeń, a po nim gość z zagranicy – Johan Meijer, holenderski pieśniarz i wieloletni współpracownik Tomka Opoki. To on zainspirował poetę do napisania polskich słów do piosenki „Meeuw” („Mewa”), która dziś rozbrzmiewa tak na scenach tawern żeglarskich, jak i na mazurskich bindugach. Wersję oryginalną można było usłyszeć podczas wieczoru. Poszczególne występy były przeplatane poezją Tomasza Opoki, recytowaną przez aktora Roberta Jarocińskiego.

Tomasz Opoka był poetą, pieśniarzem, publicystą. Debiutował na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w 1983 roku zdobywając Nagrodę Publiczności. Następnie brał udział w Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej „YAPIE ‘83” zdobywając tam Grand Prix. Kolejne sukcesy to II nagroda na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej – Szklarska Poręba ’83 oraz Nagroda Minstra Kultury i Sztuki na Spotkaniach Twórców i Wykonawców Piosenki Amatorskiej – Myślibórz ’83 i I Nagroda oraz nagroda prywatna Przemysława Gintrowskiego na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej – OPPA ’83 w Warszawie. Występował wielokrotnie w klubach studenckich całego kraju, zdobywając uznanie i olbrzymią sympatię publiczności. Pomimo kalectwa (Opoka był niewidomy od 6 roku życia) ukończył studia i rozpoczął pisanie pracy doktorskiej z ekonomii. W 1983 roku został zaatakowany przez chorobę nowotworową. 15 lutego 1984 r. dał ostatni recital w warszawskim klubie „Hybrydy”, natomiast ostatnim jego spotkaniem z publicznością był udział w eliminacjach do Studenckiego Festiwalu Piosenki, które odbywały się w Warszawie w Riwierze w maju 1984 r. Niestety, mimo że został zakwalifikowany, ze względu na stan zdrowia nie mógł już uczestniczyć w Festiwalu. Zmarł 4 września 1984 r. w swoim domu w Tomaszowie Mazowieckim. Pogrzeb odbył się 6 września zgodnie z jego życzeniem w miejscowości Inowłódz (koło Spały).

W rodzinnym mieście Tomka Opoki promocja książki poświęconej jego pamięci odbędzie się w Kawiarni Muzycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w dniu 20.01. 2010 r. o godzinie 17.00. Współwydawcą wydawnictwa jest Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim.

Tomasz Opoka – „Mewy” – link na „Wrzucie”:

http://w760.wrzuta.pl/audio/3zBWo6yDUoH/tomasz_opoka_-_mewy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz