wtorek, 25 września 2012

Poezja Wojaczka w Tomaszowie


Na zdjęciu: Piotr Gajda, Maciej Melecki. Krzysztof Siwczyk, Barbara Przybysz


MACIEJ MELECKI i KRZYSZTOF SIWCZYK; MBP Oddział dla Dzieci i Młodzieży, Tomaszów Maz; 21.09.2012
KONCERT ZESPOŁU FONETYKA; Ośrodek Kultury „Tkacz”, Tomaszów Maz. 21.09.2012


Najpierw wśród hałd i rozkopów Placu Kościuszki pojawiła się poezja. Oto dzięki Stowarzyszeniu Trzcina do miasta zawitali śląscy poeci: Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk. Dla sporej grupki młodzieży, która zjawiła się w bibliotece, opowiadali o filmie "Wojaczek", o tym jak funkcjonuje Instytut Mikołowski, o sytuacji poezji w Polsce, o tym, jak to jest być poetą. Przeczytali też swoje najnowsze wiersze - Siwczyk z książki "Gody", która właśnie się ukazała we WBPiCAK.

A potem w Tkaczu na Niebrowie odbył się koncert Fonetyki. Brawa dla Prezydenta Miasta Tomaszowa Maz., że znalazł pieniądze na tak wyjątkowy artystyczny spektakl. 
To wielka sztuka zamienić niełatwe wiersze Wojaczka w genialnie melodyjne, przebojowe zimne songi.


Każda piosenka z płyty "Requiem dla Wojaczka": czy to spokojna "Mówię do ciebie cicho", czy niepokojąca "Czemu nie ma tancerki", erotyczna "Bądź mi", czy piosenka o stancji czyli "List do nieznanego poety", albo bluźniercza "Ballada bezbożna", trafia od pierwszego słuchania. Trafia, straszy - brutalnie i celnie: "Piach w nasze oczy, cały Synaj piasku / By nie powiedział kto, że widzi jasno." ("Sól"). Dla całego zespołu, a szczególnie dla wokalisty Przemysława Wałczuka, stremowanego przy zapowiedziach, ale perfekcyjnego w przekonujących wokalizach, wielki szacunek i podziękowanie, za świetny koncert.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz