niedziela, 22 września 2013

Krystyna Dąbrowska laureatką Nagrody Kościelskich 201

Jury Fundacji Kościelskich w składzie E. Bieńkowska, W. Bolecki, A. Estreicher, J. Jarzębski, F. Rosset, E. Zając, J. Zieliński, na posiedzeniu 21 września 2013 roku w Lozannie (Szwajcaria) – przyznało Nagrodę Kościelskich za rok 2013 Krystynie Dąbrowskiej za książkę poetycką "Białe krzesła" (Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, 2013).
Jak napisano w uzasadnieniu: „Jury nagrodziło poezję wrażliwą na ulotne tematy naszej codzienności, intensywnie przeżywane emocje i uczucia, precyzyjnie dostrzegającą w naszej egzystencji to wszystko, co jest niedomówieniem, milczeniem, trudnym do wyrażenia szukaniem jej ukrytych znaczeń”.

Krystyna Dąbrowska (ur. 1979) – jest poetką, tłumaczką, recenzentką. Absolwentka wydziału grafiki warszawskiej ASP. Debiutowała tomem wierszy Biuro podróży (2006). Publikowała m.in. w „Twórczości”, „Odrze”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Nowych Książkach”. Jej przekłady wierszy W.C. Williamsa, W.B. Yeatsa, T. Hardy’ego i T. Gunna były drukowane w „Literaturze na Świecie”.

2 komentarze:

 1. Może jestem głupi i się nie znam, ale próbowałem w paru miejscach znaleźć tę nagrodzoną książkę. Nic. Nikt jej nie ma.

  Nasz rynek poezji wygląda żenująco. Widocznie cały nakład poszedł do bibliotek i recenzentów, a na rynek rzucono szczątki.

  Niezły przykład tego, że polska poezja to getto getta i czuję się nieco zażenowany faktem, że w ogóle jeszcze podnieca mnie ta okoliczność Nagrody Kościelskich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ksiązkę można kupić np. w Tajnych kompletach
  http://tajnekomplety.osdw.pl/ksiazka/Krystyna-Dabrowska/Biale-krzesla,tajneHAW4X7QT
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń