wtorek, 14 marca 2017

Program festiwalu Złoty Środek Poezji

 Info za eku24.net

XIII FESTIWAL ZŁOTY ŚRODEK POEZJI JUŻ W KWIETNIU W KUTNIE

Koncerty Raz Dwa Trzy i Dylan.pl, spotkanie z laureatką Literackiej Nagrody Nike 2016 Bronką Nowicką, wspólne rymowanie dla dzieci z Michałem Rusinkiem – to tylko kilka propozycji Festiwalu Złoty Środek Poezji, którego trzynasta edycja odbędzie się w Kutnie już w pierwszy weekend kwietnia.
Złoty Środek Poezji to literacki festiwal z trzynastoletnią tradycją. Wydarzenie, którego pomysłodawcą i wieloletnim organizatorem był Artur Fryz, na dobre wpisało się w literacką mapę Kutna. Na festiwal składają się dwa stałe konkursy poetyckie oraz szereg wydarzeń festiwalowych w postaci spotkań autorskich, koncertów czy debat poetyckich.
Nieodłącznym elementem festiwalu są dwa znane i cenione w środowiskach poetyckich konkursy. Pierwszy z nich to Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy 2016. Do tegorocznej, trzynastej już edycji konkursu, nadesłano aż 72 debiutanckie tomiki, a w jury konkursu zasiedli profesor Piotr Śliwiński (UAM), Jakub Kornhauser (UJ) oraz Adam Wiedemann.
Drugim konkursem jest Ogólnopolski Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Pawła Bartłomieja Greca, który podczas tegorocznej edycji odbędzie się już po raz jedenasty.
Festiwal zainicjuje debata „Poezja piosenki. Czy tekst piosenki to tekst poetycki?” w Łódzkim Domu Kultury, który już po raz drugi jest współorganizatorem festiwalu. W debacie, zainspirowanej literacką Nagrodą Nobla dla Boba Dylana, wezmą udział Maciej Świerkocki (pisarz, scenarzysta, tłumacz), Marcin Tercjak (dziennikarz muzyczny), Marcin Pryt (tekściarz, wokalista zespołu 19 wiosen) oraz Piotr Grobliński (poeta, publicysta kulturalny), a dyskusja toczyć się będzie wokół pojmowania testów piosenek jako tekstów poetyckich. Całość uatrakcyjni swoim minirecitalem artystka sceny alternatywnej - Soniamiki.
A już od następnego dnia wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w Kutnie. Rozpoczynamy w Kutnowskim Domu Kultury koncertem zespołu, którego specjalnie nie trzeba przedstawiać. Raz Dwa Trzy to połączenie rockowych brzmień z poetyckimi tekstami i wyjątkową charyzmą wokalisty Adama Nowaka. Poza koncertem zespołu, słynącego z takich utworów jak „Trudno nie wierzyć w nic” czy „W wielkim mieście” oraz z aranżacji utworów Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego, w Kutnie posłuchać będzie można jeszcze dwóch muzycznych projektów.
Pierwszy z nich to koncert duetu Babu Król, złożonego ze znanych postaci polskiej sceny alternatywnej – Bajzla i Budynia. Ten pierwszy to człowiek-orkiestra, legenda tanecznych rytmów i poetyki Witkacego. Budyń to wokalista, muzyk i performer, lider zespołu Pogodno. Debiutancką płytą „STED”, z autorską muzyką do tekstów Edwarda Stachury, muzycy zespołu Babu Król wydobyli wiersze poety spod tony powyciąganych swetrów i ckliwych harcerskich zaśpiewów. Nagrali płytę mocną i magiczną, z której utworów posłuchamy na kutnowskim koncercie w CTMiT.
Wydarzeniem zamykającym festiwal będzie koncert projektu Dylan.pl, którego inicjatorem jest znany dziennikarz i tłumacz Filip Łobodziński. Zespół Dylan.pl to akustyczny kwartet, który oferuje własne aranżacje utworów Boba Dylana – w duchu nieco chuligańskim, podwórkowym, z ukłonem w stronę amerykańskiej tradycji.
Po koncercie odbędzie się spotkanie z Filipem Łobodzińskim, którego tłumaczenie książki „Duszny kraj” z tekstami Boba Dylana ukazało się w lutym tego roku, nakładem wydawnictwa Biuro Literackie. Gość opowie o swojej fascynacji Dylanem i piosenką literacką oraz o niełatwej sztuce przekładu.
Ważnym wydarzeniem festiwalowym będzie autorskie spotkanie z Bronką Nowicką, ubiegłoroczną laureatką Literackiej Nagrody Nike za ta tom „Nakarmić kamień”, złożony z 44 małych poematów prozą. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Między Słowami, a poprowadzi je Artur Burszta, dyrektor i właściciel wydawnictwa Biuro Literackie.
Mamy także propozycję dla najmłodszych wielbicieli poezji – wszystkie dzieci oraz rodziców zapraszamy na spotkanie z Michałem Rusinkiem, podczas którego dzieci będą mogły porozmawiać z autorem o tym dlaczego poezja jest ważna, obejrzą animowane filmiki z wierszami i będą próbowały składać własne rymy.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza