piątek, 13 kwietnia 2012

Bargielska oraz Ballady i Romanse nominowani

24 kwietnia odbędzie się uroczystość wręczenia nagród Gwarancje Kultury. Poprowadzą ją: Katarzyna Janowska - Dyrektor TVP Kultura i Wojciech Mann. Imprezę będzie można oglądać „na żywo” na antenie organizatora - TVP Kultura.
W kategorii Literatura znalazło się miejsce dla poetki - Justyny Bargielskiej.
W kategorii muzyka m.in. genialne Ballady i Romanse, opisywane przeze mnie tutaj, a także Pablopavo i Leszek Możdżer.

O nominacjach z tych kategorii:
1. LITERATURA
Lidia Ostałowska
Znakomita reporterka i dziennikarka. Za „Farby wodne”, książkę o piekle wojny, pokazującą tragiczny los młodej Żydówki i Cyganów uwięzionych w hitlerowskim obozie Auschwitz-Birkenau. Za literaturę reporterską najwyższej próby.

Andrzej Stasiuk
Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Za zbiór opowiadań „Grochów”, książkę o losie i czasie, który dla każdego jest dokładnie odmierzony. Za niezwykły język – jego plastyczność i precyzję. Za literacką próbę przypomnienia, że śmierć jest częścią życia.

Justyna Bargielska
Poetka. Autorka tomu „Bach for my baby” złożonego z wierszy o cielesności, miłości, zdradzie i niepokojach metafizycznych. Za imponujący świat wyobraźni, brak sztampy i lapidarność.

2. MUZYKA (JAZZ, ROCK I INNE)

Leszek Możdżer
Tytan fortepianu. Za album „Komeda”, wspaniały hołd złożony legendarnemu kompozytorowi i oryginalne interpretacje jego utworów. Za to, że – jak sam mówi –„nie może żyć bez muzyki i chce ją mieć na wszystkie sposoby”.

Pablopavo
Wokalista reggae i raggamuffin. Za pełną oryginalnych brzmień płytę „Głodne Kawałki”, wydaną wspólnie z Praczasem, a także za album „10 Piosenek”, drugi w dorobku Pablopavo i Ludzików, będący mieszanką różnych stylów, w tym takich, które dopiero czekają na swoją nazwę.

Ballady i Romanse
Świetny duet wokalny sióstr Barbary i Zuzanny Wrońskich. Za inspirowany twórczością Czesława Miłosza album „Zapomnij”, który pokazuje, jak nowocześnie i oryginalnie wykonywać poezję śpiewaną.

Źródło: http://www.tvp.pl/kultura/aktualnosci/gwarancje-kultury-2012-znamy-nominowanych/7042110Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza