czwartek, 2 maja 2013

Tak jest i już. Nominacje do Orfeusza 2013

Ogłoszono nominacje do drugiej edycji Nagrody im.K.I.Gałczyńskiego "Orfeusz" za najlepszy tom poetycki roku. Nagroda od początku miała być alternatywą do nagród Silesius, Nike i Gdynia. 

Tak jest i już. We Wrocławskiej Nagrodzie Literackiej "Silesius" zawsze dominują wyróżnienia dla twórców Biura Literackiego (w tym roku wśród nominowanych: Suska, Bargielska, Jarniewicz), a w Nagrodzie Literackiej im.K.I.Gałczyńskiego "Orfeusz" nominowano sporą grupą autorów związanych z czasopismem "Topos". Zestawiając nominacje do Silesiusa i Orfeusza: dwie nominacje zdobyły tylko książki "Duchy dni" Dariusza Suski i "Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną" Jerzego Jarniewicza.

Orfeusz zwraca uwagę na 20 tytułów i prowokuje dyskusję. "O! Nie ma Bargielskiej", "Zero nagród dla Kwadratury, zero dla Mikołowa". "Najstarsza nominowana ma 79 lat!", "Nominacje dla staromodnej poetyki", "Z pokolenia lat 70-tych: tylko Jarosz, Nowakowska i Dąbrowska" etc. Dyskutujmy. Byle z uznaniem, że każda książka poetycka to głos, który jest cenny. A każde jury ma prawo do własnego gustu.

A więc do "Orfeusza" nominowano 5 książek "toposowych": "Chiazmę" Brakonieckiego, "Bliźniego, swego" Chojnowskiego, "Widok na życie" Teresy Ferenc, "Szarą jak wróbel" Barbary Gruszki-Zych i "Głosy" Jana Polkowskiego. Wydane w serii Toposu, ich redaktorem jest jeden z jurorów Krzysztof Kuczkowski.
Z tego grona najbardziej znany jest Jan Polkowski (1953), mający za sobą karierę polityczną (był m.in. podsekretarzem stanu w URM, rzecznik prasowy rządu Jana Olszewskiego), autor dziewięciu książek, to jemu Marcin Świetlicki dedykował głośny wiersz "Dla Jana Polkowskiego", nagrodzony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Kazimierz Brakoniecki (1952) to autor ponad 20 książek (głównie poetyckich i eseistycznych), nagradzany np. Laurem UNESCO.
Zbigniew Chojnowski (1962) jest profesorem UW-M w Olsztynie, wydał 8 książek poetyckich,
Teresa Ferenc (1934) to autorka kilkunastu książek poetyckich, wielokrotnie nagradzana.
Barbara Gruszka-Zych (1960), dziennikarka "Gościa Niedzielnego", autorka kilkunastu książek poetyckich, wielokrotnie nagradzana.

Jury Orfeusza nominowano książki pięciu uznanych twórców związanych z dużymi wydawnictwami BL lub WL:
- Ewę Lipską (1945) autorkę 31(!) książek poetyckich, nagradzaną wielokrotnie, ostatnio np. Nagrodą Gdynia w 2011r., była jurorką I edycji Orfeusza,
- Piotra Matywieckiego (1943) nagrodzonego m.in. Nagrodą Silesius w 2010 r.,
- Jarosława Mikołajewskiego (1960) związanego z Wydawnictwem Literackim, który pełni funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie, wielokrotnie nagradzany np. Nagrodą Iłłakowiczówny,
- Jerzego Jarniewicza (1958) wykładowcy literatury angielskiej na UŁ i UW, autora nie tylko 12 tomów poezji, ale i wielu książek krytycznych i tłumaczeń, nominacja do Nike za książkę "Znaki firmowe. Szkice o współczesnej prozie amerykańskiej i kanadyjskiej",
- Dariusza Suskę (1968) dwukrotnie nominowanego wcześniej do Nike za "Całą w piachu" i "Wszyscy nasi drodzy zakopani".

Wśród autorów o nieco mniejszym dorobku są:
Łukasz Jarosz (1978) nominowano siódmą książkę autora, po raz drugi nominowany do Orfeusza, otrzymał nagrodę Fundacji Kultury,
Maciej Woźniak (1969) autor ośmiu książek poetyckich, nominowany do Nagrody Gdynia,

Najmłodszą nominowaną jest Urszula Kulbacka (1992) poetka pochodząca z Ełku, nagrodzona w 2012 roku Nagrodą im. Jacka Bierezina, której książkę wydały "Arterie".
Drugą debiutantką jest Dorota Betlewska-Gutowska (rocznik 1958), nagrodzoną wcześniej w konkursie im. Rilkego, który organizuje "Topos".

Pozostali nominowani:
Krystyna Dąbrowska (1979) "Białe krzesła" to drugi tomik, jest też tłumaczką.
Jakub Ekier (1961) - poeta, tłumacz (m.in. "Remont poranka" Reinera  Kunze), nominowano jego trzecią książkę.
Jerzy Górzański (rocznik 1938), oprócz poezji zajmuje go proza, felieton i słuchowiska radiowe,
Jerzy Plutowicz (rocznik 1947) związany z Białymstokiem, nagradzany, nominowano jego dziesiątą książkę, Ewa Elżbieta Nowakowska (1972) nominowano jej piątą książkę poetycką, jest także tłumaczką (m.in wierszy Tkaczyszyna-Dyckiego i Lipskiej) i eseistką,
Jarosław Zalesiński (1959) szef publicystyki w dzienniku "Polska - Dziennik Bałtycki" nominowano jego piątą książkę, nagradzany.Pełny werdykt:

25 kwietnia w Domu Literatury w Warszawie jury II edycji Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki roku, w składzie: Jan Stolarczyk (przewodniczący), Tomasz Burek, Krzysztof Kuczkowski, prof. Wojciech Ligęza i Feliks Netz ,po zapoznaniu się ze 183 zgłoszonymi tomikami wierszy, postanowiło nominować do nagrody 20 z nich (kolejność alfabetyczna):

    Dorota Betlewska - Gutowska, Róża Ksiąg i scenariusze , Wydawnictwo „Magraf” , Warszawa 2012
    Kazimierz Brakoniecki, Chiazma, Biblioteka „Toposu” , Sopot 2012
    Zbigniew Chojnowski, Bliźniego, swego, Biblioteka „Toposu”, Sopot 2012
    Krystyna Dąbrowska, Białe krzesła, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, Poznań 2012
    Jakub Ekier, Krajobraz ze wszystkimi, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, Poznań 2012
    Teresa Ferenc, Widok na życie, Biblioteka „Toposu”, Sopot 2012
    Jerzy Górzański, Festyn, Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa 2012
    Barbara Gruszka - Zych, Szara jak Wróbel, Biblioteka „Toposu” , Sopot 2012
    Jerzy Jarniewicz, Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną, Biuro Literackie, Wrocław 2012
    Łukasz Jarosz, Pełna krew, Wydawnictwo Znak, Kraków 2012
    Urszula Kulbacka, Rdzenni mieszkańcy, Biblioteka Arterii, Łódź 2012
    Ewa Lipska, Droga pani Schubert..., Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012
    Piotr Matywiecki, Widownia, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012
    Jarosław Mikołajewski, Na wdechu, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012
    Ewa Elżbieta Nowakowska, Merton Linneusz Artaud, Wydawnictwo FORMA, Szczecin, Bezrzecze 2012
    Jerzy Plutowicz, Miasto małe jak łza, Wydawnictwo Mamiko, Nowa Ruda 2012
    Jan Polkowski, Głosy, Biblioteka „Toposu”, Sopot 2012
    Dariusz Suska, Duchy dni, Biuro Literackie, Wrocław 2012
    Maciej Woźniak, Biała skrzynka, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, Poznań 2012
    Jarosław Zalesiński, Wiersze ponowne, Wydawnictwo „Tytuł” Krystyna Chwin, Gdańsk 201
2


6 czerwca jury wyłoni finałową piątkę poetów nominowanych do nagrody. Laureat otrzyma 20 tys. zł i granitową statuetkę autorstwa Rafała Strumiłły. Uroczysta gala wręczenia nagrody odbędzie się 29 czerwca w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu. Wiersze finalistów wykona aktorka Teatru Polskiego Lidia Sadowa. Uroczystość zwieńczy koncert Mirosława Czyżykiewicza podczas którego zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty "Ma cherie".

1 komentarz:

 1. no to obstawiamy 5 nominacji na czerwiec:
  1. Ewa Lipska. Nie po to się wiązała z nagrodą żeby nie dostać potem nominacji. Mogła pozostać w jury i wycofać książkę z wyścigu ale odłożyła zaszczyty jurora więc nominacja jest przesądzona.
  2. Jan Polkowski. Bo musi być ktoś z Toposu w finale, a Polkowski jest najbardziej zasłużony. Może być jeszcze jedna nominacja z Toposu, bo swoich trzeba promować, ale jest tylko 5 wolnych miejsc, więc ciąg dalszy jak sądzę będzie jednak taki:
  3. Jerzy Jarniewicz. Bo od lat Topos włazi w tyłek Biuru Literackiemu, zresztą bez szczególnych korzyści. Ale jakiegoś autora z BL trzeba nominować, a Jarniewicz jest tam najbardziej widowiskowy z tej listy.
  4. Jarosław Zalesiński. Bo zapomniany poeta, a dobry znajomy po sąsiedzku z Gdańska, przy tym wzorowy katolik.
  5. Nie wiem kto z nr 5, ale sądzę że ktoś z Wydawnictwa Literackiego. Rok temu WL zgłosiło 8 książek i zero nominacji. W tym roku Ewa Lipska (była jurorka) ma współpracę z WL i od razu 3 nominacje. Trzeba się jakoś wywiązać z kontraktów. Myślę, że to będzie Matywiecki.

  Mają jeszcze nagrodę lokalną, pewnie dostanie Urszula Kulbacka.

  OdpowiedzUsuń