środa, 27 maja 2009

Owczarek jeździ na rowerzePRZEMYSŁAW OWCZAREK "CYKLIST", Wydawnictwo Kwadratura, Łódź 2009

Autor: Piotr Gajda
Na koniec czerwca łódzkie wydawnictwo "Kwadratura" zapowiada nową książkę Przemysława Owczarka pt. "Cyklist". Owczarek debiutował w 2007 r. tomikiem "Rdza", który zdobył m.in. nagrodę im. K. Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku 2007. Oto fragment recenzji tzw. blurba, którego autorem jest Karol Maliszewski.
Ten "cykl cyklisty" ujmuje nie tylko wyobraźnią i językową odkrywczością, lecz również konsekwencją wykonania. Perfekcji zapisu odpowiada perfekcja układu. Najbardziej fascynujące jest to, jak bohater pędzący na swojej srebrnej strzale czyta rzeczywistość, najciekawsze jest odkrywanie wraz z nim reguł pogłębionej lektury. Czytanie ujrzanego w przelocie świata okazuje się praktyką duchową, owocująca swoistymi medytacjami i monologami. Ważny jest obraz przedmieścia i lawirowanie bohatera między tym, co już nie bardzo miejskie, a jeszcze niezupełnie wiejskie. Ważne jest tworzenie błyskotliwych narracji na pograniczu światów i kultur, na pograniczu parku i lasu, jezdni i ścieżki. Oddanie, z jakim bohater czyta naturę, odpowiada erudycji, z jaką czyta kulturę. Dodatkowym walorem tych tekstów jest to, że na tym właśnie kulturowym czy "etnograficznym" tle udało się w paru miejscach zasygnalizować zakłopotanie, rozdarcie, nieprzystosowanie świadomości dopytującej się o własną tożsamość.
Mam nadzieję, że nowa publikacja Przemka wywoła podobny rezonans w światku poetyckim, co debiutancka „Rdza” – i tego mu życzę. Za zgodą autora publikuję wybrany fragment „Cyklista” („Cyklist III”):

„Rower skrzypi. Nie trybią dobrze przerzutki starego holendra i piasta pełna jest myśli, które przenoszą się z odległego czasu. Kiedyś przychodziłem nad kanał z chłopakami z podwórka. Tu nie docierały blokowiska, a wszystkie ścieżki prowadziły za miasto. Przeciskaliśmy się przez kraty w oknie odpływu i wchodziliśmy w korytarz, który snuł się zakrętami, chyba do samego śródmieścia. Nie znajdowaliśmy jednak tajemnej krainy, tylko metafory, gówniane niespodzianki i możliwość śmierci, gdyby z farbiarni zeszła nagle bura krew i wymieszała się z naszą. Więc szliśmy w drugą stronę, tam gdzie odkryta struga przemieniała się w rzeczkę. I wcale nie odstręczał nas ściek, bo czuliśmy przenikliwą woń przygody. Tam właśnie jadę. Mijam miejsce, gdzie kiedyś wyrosła pryzma szlamu, po pracach irygacyjnych przedsiębiorstwa oczyszczania. Którejś wiosny zlecieliśmy się do niej jak gawrony i w cuchnącym mule grzebało pół osiedla. Aluminiową łyżką wykopałem przedwojenną złotówkę i kilka carskich miedziaków. Marcinek znalazł złotą obrączkę. Nie mogliśmy uwierzyć, że tyle skarbów utonęło w paszczach toalet. I było wiele innego dobra, które matki skradły z naszych pokojów, odkrywszy wreszcie źródło smrodu. Potem straszono nas zarazkami, wysypką, wrzodami i zakazem gry w piłkę. A mogłem zostać archeologiem.”

-------
* Przemysław Owczarek - ur. 28.10.1975 r. Z zawodu antropolog kultury. Doktor nauk humanistycznych. Ma na koncie książkę naukową o kulcie polskiego papieża na Podhalu, zatytułowaną: "Karol Wojtyła - Jan Paweł II. Podhalańska opowieść o świętym. (Od historii do mitu - studium antropologiczne)". Artykuły naukowe i krytyczne publikował w: "Tyglu Kultury", "Literaturze Ludowej", "Magazynie Sztuki", "Formacie"; "Pracach i Materiałach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi Seria Etnograficzna", "Barbarzyńcy", "Journal of Urban Ethnology" i wydawnictwach pokonferencyjnych; wiersze w: "Twórczości", "Tyglu Kultury", "Wakacie", "Studium", "Odrze", czasopiśmie literackim "Red", "Cegle", łódzkim dodatku "Gazety Wyborczej". Prozę w "Kresach". Laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich, między innymi: im. C.K. Norwida (Pruszków), im. T.J. Pajbosia (Warszawa), im H. Poświatowskiej (Częstochowa), im. K. K. Baczyńskiego (Łódź), im. Z. Herberta (Toruń), im. S. Grochowiaka (Leszno), nominowany do nagrody im. J. Bierezina debiut książkowy w 2005 r. (Łódź) - nagroda publiczności, oraz laureat główny konkursu im J. Bierezina w 2006 r. W grudniu 2007 r. Wydawnictwo Zielona Sowa (przy współpracy łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich) opublikowało jego debiutancką książkę poetycką pt."Rdza" (nagroda im. Jacka Bierezina). Tom nagrodzono także III nagrodą za debiut roku 2007 na IV Festiwalu "Złoty Środek Poezji" oraz nagrodą im. Kazimiery Iłłakowiczówny za debiut poetycki roku 2007 (Poznań 2008 r.). Jest redaktorem naczelnym kwartalnika artystyczno-literackiego ARTERIE.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza