sobota, 30 stycznia 2010

Czarny kwadrat, czarny Piotr czyli Wino dla Piotra Gajdy41 Turniej Jednego Wiersza o Puchar Wina im.Jarmołowskiego, ŁDK, Łódź, 29.01.2009, godz.18 ; Spotkanie autorskie z Tadeuszem Dąbrowskim

Autor: Krzysztof Kleszcz

Łódzki Dom Kultury witał wielkim banerem zachęcającym do dwóch spotkań poetyckich. Anonse spotkania Magdy Gałkowskiej/ Jakuba Sajkowskiego i 41 TJW o Puchar Wina miały osobliwe towarzystwo: reklamę spektaklu z udziałem Skrzyneckiej i Kordka.

W zimowy piątek, po półtoragodzinnej sennej podróży busem nogi same prowadziły do znajomej, wypełnionej już sali. Przybyło naprawdę dużo widzów i uczestników. Poezja w Łodzi wyszła z niszy.

Najpierw Tadeusz Dąbrowski odpowiadał na pytania Piotra Groblińskiego. Czytał sporo frywolnych wierszy, głównie z tomu „Te deum”. Był więc m.in. wiersz „o fajce”...
Z poważniejszych w tonie, był mój ulubiony o powiększaniu zdjęcia, a także ten zaczynający się od słów „słowo jabłko nie zawiera w sobie żadnej prawdy o jabłku...”

Cały czas poeta musiał "zmagać się" z irytującym "trollingiem" Henryka Zasławskiego od lat cierpiącego na ADHD. Zapewne jednak rozumiał, że jest to element łódzkiego folkloru.
Dąbrowski przytoczył anegdotę o tym jak sam niedawno wziął udział w TJW i poniósł sromotną klęskę (wiersz obecnie otwiera "Czarny kwadrat"). Może dlatego opowiedział się za tym, że po publikacjach książkowych na swoim kącie nie powinno się brać już udziału w tego typu imprezach.
Nie zgodziło się z nim jednak wielu łódzkich twórców uznając, że walka o Puchar Wina to ich patriotyczny obowiązek ;)

W czasie tej udanej imprezy, która wg mnie stała na niezłym poziomie (mniej niż kilka lat temu było błahych rymowanek) zaprezentowało się 38 autorów.
Jury w składzie: Tadeusz Dąbrowski, Wojciech Kądziela i Tomasz Cieślak nagrodziło wiersze: Zuzanny Ogorzewskiej – II miejsce, Michała Murowanieckiego – III miejsce, Piotra Macierzyńskiego, Izy Kawczyńskiej i Krzysztofa Kleszcza – wyróżnienia.

Zwycięzcą został Piotr Gajda i mógł dumnie unieść kielich - niestety tylko symbolicznie, bowiem przyjechał na turniej samochodem. Wino powędrowało więc do publiczności.


Michał i Piotr z prezentami od Izy Kawczyńskiej
Piotr Grobliński i Tadeusz Dąbrowski
Licznie zgromadzona tego dnia publiczność


Robert Rutkowski, Wiesław Przybyła

Kamera na TJW
Krzysztof SołtysiakTomasz Bąk

Andrzej Brzozowski
Krzysztof Grzelak
Piotr Gajda
Robert Rutkowski
Konrad Ciok
Rafał Gawin
Joanna Przybylska
Przemek Owczarek
Tadeusz Dąbrowski czyta werdykt
Piotr Macierzyński - wyróżnienie
Iza Kawczyńska - wyróżnienie
Krzysztof Kleszcz - wyróżnienie
Michał Murowaniecki - III miejsce
Zuzanna Ogorzewska - II miejsce
Piotr Gajda - the winner
Piotr czyta "Oparzelinę"
Pamiątkowa fotka - główny juror i zwycięzca
Przed ŁDK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz