piątek, 6 marca 2009

W deszczów siwy splot

Autor: Krzysztof Kleszcz

Rozstrzygnięcie Konkursu im.K.K.Baczyńskiego; Łódź, ul. Roosevelta 17; 7.marca 2009, godz.16.00

Wiersze Baczyńskiego w intepretacji Ewy Demarczyk do muzyki Koniecznego to arcydzieło piosenki poetyckiej. Na wspomnianej płycie jest też słynny "Tomaszów", stąd możliwe, że zadziałał też mój lokalny patriotyzm. . "Karuzela z madonnami", "Groszki i róże", "Taki śmieszny", "Pocałunki", "Grande Valse Brillante", ale przede wszystkim dwa utwory do tekstów Baczyńskiego "Deszcze" i "Wiersze wojenne" pierwszy raz słuchane w szkole podstawowej - zostały mi na zawsze w głowie. I jeśli miałbym wyrecytować z pamieci jakiś tekst poetycki, to mógłby to być ten zaczynający się od "Deszcz jak siwe łodygi, szary szum, / a u okien smutek i konanie. / Taki deszcz kocham, taki szelest strun, / deszcz - życiu zmiłowanie." Przejmujący tekst, jeden z takich, który chwyta za gardło. (tu: całość)

Baczyńskiego cytuje mój ulubiony zespół Lao Che na płycie "Powstanie Warszawskie" - "Czy to była kula synku czy ci serce pękło?".

Przypominając sobie jak śpiewa Demarczyk "Ziemię twardą ci przemienię / w mleczów miękkich płynny lot, / wyprowadzę z rzeczy cienie, / które prężą się jak kot, / futrem iskrząc zwiną wszystko / w barwy burz, w serduszka listków, / w deszczów siwy splot. / I powietrza drżące strugi/ jak z anielskiej strzechy dym / zmienię ci w aleje długie, / w brzóz przejrzystych śpiewny płyn, / aż zagrają jak wiolonczel / żal - różowe światła pnącze, / pszczelich skrzydeł hymn." (tu: całość) ciągle się wzruszam.
Jednym z najbardziej prestiżowych konkursów poetyckich jest ten organizowany przez Stowarzyszenie Literackie im. K. K. Baczyńskiego. (tu: www) Stowarzyszenie wydaje też książki poetyckie - drukowali tu m.in.: Tomasz Różycki, Radosław Kobierski, Adam Pluszka, Jacek Gutorow, Marcin Zegadło, Krzysztof Bieleń, Dariusz Adamowski, Justyna Fruzińska, Izabela Kawczyńska, Michał Murowaniecki. (link do sklepu )

Konkurs Poetycki o Nagrodę im. K. K. Baczyńskiego organizowany jest corocznie od początku istnienia Stowarzyszenia - w tym roku po raz osiemnasty. Nagradzane są spójne zestawy wierszy (do stu wersów). W zeszłym roku I nagrody nie przyznano, II nagrodę zdobył Igor Jarek i Robert Miniak, III - Izabela Kawczyńska i Przemysław Owczarek. Tegoroczne rozstrzygnięcie nastąpi w sobotę 7. marca 2009r. w Śródmiejskim Forum Kultury w Łódź, ul. Roosevelta 17. Zostałem poinformowany, że mój zestaw został dostrzeżony, tak jak zestaw Teresy Radziewicz, znajomej poetki z portalu poezja-polska.
Niecierpliwie czekam na werdykt.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza