wtorek, 1 lutego 2011

Właśnie się zastanawiam

W numerze 4 (43) 2010 „Pegaza Lubuskiego” ukazały się dwa moje wiersze, które są „pokłosiem” XVI OKL im. Zdzisława Morawskiego organizowanego w Gorzowie Wlkp. Oprócz nich wiersze pozostałych laureatów II i III nagrody konkursu – Karola Graczyka i Mariusza Partyki. Obok wierszy, także i proza (konkurs odbywa się w dwóch kategoriach) autorstwa Beaty Patrycji Klary, Dariusza Wiśniewskiego i Artura Wodarskiego. A jednak we wspomnianej przeze mnie gorzowskiej publikacji najważniejszy wydaje mi się być głos Karola Maliszewskiego – jednego z jurorów konkursu i zarazem przewodniczącego tegoż jury, obok Marka Wawrzkiewicza, Leszka Żulińskiego i Andrzeja Krzysztofa Waśkiewicza – głos poniekąd wpisujący się w niedawną dyskusję toczoną na łamach jednego z portali internetowych poświęconego poezji, której uczestnicy próbowali odpowiedzieć na następujące pytanie: „czy poeta z dorobkiem książkowym powinien nadal startować w konkursach poetyckich na zestaw wierszy?”. Karol Maliszewski w swoim pokonkursowym „notatniku” nie udziela jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie prezentując swoją opinię niejako w trybie warunkującym. I ja również nie potrafię udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Tak jak ten zniszczony życiem facecik w bereciku z filmu „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?”, którego milicjant przyłapał na używaniu słów wulgarnych. Kiedy funkcjonariusz MO z długopisem i notatnikiem w ręku pyta się go o nazwisko, ten mu odpowiada:
"Właśnie się zastanawiam...".
(p)

4 komentarze:

 1. tak, karol ma rację w tym roku samych debiutantów wyłowiono...młode talenty...jeszce nie opierzone, a już znakomicie rokujące...tak, tak sobie tłumaczmy...

  OdpowiedzUsuń
 2. anonimowy,

  moim zdaniem to nie jest kwestia tłumaczenia a indywidualnej decyzji - biorę udział/nie biorę udziału - lub jednoznacznego zapisu w regulaminie danego konkursu, np: " (...) w konkursie nie mogą brać udziału poeci z dorobkiem książkowym (...), itp., itd."

  piotr

  OdpowiedzUsuń
 3. Niby racja, ale kto ma startować w konkursach poetyckich? Ślusarze? Spawacze? B

  OdpowiedzUsuń
 4. no, byłoby to w sumie idealne połączenie. dobry fach i talent poetycki przy okazji :) p.

  OdpowiedzUsuń