środa, 23 marca 2011

116 książek poetyckich w kolejce do "Silesiusa"
116 książek poetyckich zgłosili wydawcy do tegorocznej, czwartej edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Przyznawana od 2008 roku nagroda jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. Dotychczas "Silesiusa" zdobyli między inymi Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, czy Piotr Sommer. Nagroda przyznawana jest corocznie w trzech kategoriach - za całokształt twórczości (podstawą do przyznania nagrody jest publikacja utworów nominowanego autora w roku poprzedzającym daną edycję Nagrody), książka roku (za książkę roku uznaje się premierową książkę polskiego autora, z wyjątkiem wyborów wierszy); debiut roku (za książkę debiutancką uznaje się pierwszą, indywidualną publikację autora większą niż arkusz. Przyznawana jest w zależności od decyzji jury). Pełna lista zgłoszonych książek dostępna jest pod linkiem: http://silesius.wroclaw.pl/content/view/26/12/

Lista książek nominowanych do nagrody zostanie ogłoszona 26 kwietnia. „Przedstawimy wówczas siedem nominacji do książki roku, trzy nominacje do nagrody za debiut oraz laureata najważniejszej nagrody - za całokształt twórczości poetyckiej" – powiedział prof. Jacek Łukasiński, przewodniczący jury. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie laureatów nastąpi 7 maja. W ubiegłym roku nagrodę za całokształt twórczości przyznano Piotrowi Sommerowi, za najlepszą książkę uznano "Powietrze i czerń" Piotra Matywieckiego, a w kategorii debiut roku został uhonorowany Jakobe Mansztajn za "Wiedeński high life".

A jakie są Państwa typy? Kto powinien zostać tegorocznym laureatem „Silesiusa” w poszczególnych kategoriach? Które tytuły z listy nominowanych były według Was najlepszymi książkami poetyckimi roku 2010?
(p)

4 komentarze:

 1. ok, to mamy typ na książkę roku. a debiut i za całokształt?

  piotr

  OdpowiedzUsuń
 2. moje typy:

  - całokształt: Sosnowski (za ukonstytuowanie się na mapie współczesnej poezji w sposób jednoznaczny, a nie "incydentalny" pod okazyjnym tytułem "książka roku"),

  - debiut - Bies (z dużą dozą zaufania),

  - książka roku - Kass "41" (za wskrzeszenie poetyckiej iluminacji) lub Różycki (za trwałą, i niewzruszoną zdolność poetycką).

  piotr

  OdpowiedzUsuń
 3. W takim razie:

  - całokształt: Sosnowski (zgadzam się z argumentem powyżej)

  - książka roku: "Wylinki" Mueller

  - debiut: ? (czytałem jeno Witkowskiego i Skoniecznego; żaden mnie nie rozwalił)

  OdpowiedzUsuń